Poplachové systémy
-
Vnitřní detekční technologie
-
Venkovní detekční technologie
-
Poplachové ústředny
-
Příslušenstvím k poplachovým ústřednám
-
Komunikátory a GSM brány
-
Bezdrátové systémy
-
Zabezpečení uměleckých předmětů
-
Zamlžovací systémy
-
Bezdrátová ovládání a zvonky
-
Technologie do výbušných prostředí
-
Tísňové hlásiče
-
Záložní zdroje UPS
-
Průmyslové štítkovače
-
Kabely
-
Akumulátory
-
Napájecí zdroje
-
Výstražná zařízení
-
Ostatní příslušenství
Nejprodávanější

Systémový zdroj 2A v krytu včetně koncentrátoru Premier 8XP k ústřednám Premier 48 až 640.
Jak vybrat alarm?
Základní rozhodnutí
Pokud máte jasno, že chcete svůj dům, nebo firmu chránit, měli byste si ještě před samotným nákupem alarmu ujasnit alespoň některé svoje představy a požadavky na alarm.
Nejprve byste měli vědět, kde a co chcete hlídat. Zda to bude jen vnějšek domu třeba i se zahradou, parkovištěm, dvorem a jiným prostranstvím, nebo se zaměříte jen na zabezpečení interiéru. Máte možnost zabezpečit pouze vchodové dveře, nebo každou místnost zvlášť.
Důležitá bude také úroveň zabezpečení. Máte na výběr mezi jednoduššími možnostmi, jako jsou čidla pohybu, nebo si můžete pořídit kamerový systém, infrazávory a další doplňkové hlásiče.
Roli při výběru bude hrát i typ alarmu, když vetřelce můžete „jen“ vystrašit sirénou, ale také nahrát kamerou. Můžete se o jeho přítomnosti dozvědět už při průchodu třeba oknem, po překonání oplocení objektu a nebo až ve chvíli, kdy ho zachytí detektory pohybu v místnostech.
Na jakých místech byste chtěli mít prvky alarmu? Ústředny bývají většinou v technických místnostech nebo u vchodových dveří. Další prvky patří na okna, stěny a také na jakékoli dveře, jimiž se může zloděj do vašeho domu dostat.
Kus nebo sada
V e-shopu máme na výběr mezi jednotlivými prvky zabezpečení a celými sadami. Sady bývají sice o něco dražší, nicméně máte zajištěnou kompatibilitu, a především jde o důkladnější druh zabezpečení, často několika různými způsoby. Jedná se také o ideální řešení pro ne příliš technicky zdatné lidi, kteří si nechtějí instalovat jednotlivé prvky kus po kusu.
Jaké připojení
Zde máte dvě možnosti. Tou první je bezdrátové připojení, které potřebuje domácí Wi-Fi síť nebo GSM signál, aby spolu mohly jednotlivé prvky komunikovat. K výhodám tohoto řešení patří snadná přenositelnost jednotlivých prvků, snadná instalace a pak i následné připojení dalších čidel a doplňků. K nevýhodám patří nezbytnost provozu na baterii a v porovnání s drátovou variantou i vyšší cena.
Oproti tomu drátovou variantu zapojíte do elektrické sítě a nemusíte se bát jakéhokoli výpadku provozu. Tyto alarmy totiž mají často i záložní baterii na několik dalších hodin provozu. Tyto systémy jsou navíc prakticky bezúdržbové a hodí se třeba i do objektů, které nenavštěvujete tak často. Na instalaci takového alarmu byste však měli myslet už při stavbě domu, protože zdmi povedete jednotlivé dráty a kabely. Při pozdějším rozhodnutí bude třeba využít různé krycí lišty na zdi. Složitější je i manipulace s jednotlivými prvky. Tyto nevýhody ale kompenzuje nízká cena.
Cena
Už za méně než 1 000 korun lze pořídit základní bezpečnostní systém, častěji ale půjde o jednotlivé detektory, čidla nebo hlásiče bez ústředny. Na kvalitnější, a především kompletní alarmy si připravte částku mezi 2 – 4 000 Kč. A pokud budete zabezpečovat větší objekt a oceníte vychytávky jako kamery, dotykový displej, integrovanou paměť nebo doplňkové aplikace, můžete počítat i s cenou kolem 6 000 korun a vyšší.
Součásti alarmu
Z čeho vlastně může být alarm složený? Často nejde jen o jedinou krabičku, ale o propojený systém několika různých zařízení.
Ústředna
Jde o „krabičku“, kterou byste měli umístit do technické místnosti nebo do blízkosti vchodových dveří. Právě ta totiž komunikuje se všemi dalšími částmi domovního alarmu a také s dálkovým ovládáním nebo aplikací. Je to právě ústředna, jež může automaticky zavolat policii nebo aktivovat další prvky zabezpečení.
Čidla pohybu
Zabezpečení, které funguje na principu vyzařovaného tepla, jež vydává každý člověk a zvíře. Jakmile díky tomuto záření dojde ke změně teploty, spustí alarm. V tomto případě je důležitá správná kalibrace, aby zařízení nespouštěl například váš domácí mazlíček, ale pouze nezvaný návštěvník.
Magnetické detektory
Jedná se o nejčastější zabezpečení dveří nebo oken a skládá se ze dvou částí – ovládací a magnetické. Jakmile jsou v těsné blízkosti (okna nebo dveře jsou zavřené), vytvoří se magnetické pole a vše je v pořádku. Jakmile dojde k neplánovanému otevření, magnetické pole se přeruší a alarm spustí.
Kamery
Ve chvíli, kdy chcete mít přehled nejen o tom, že se něco děje, ale také o tom, co se děje, je kamera ideální. Jejím prostřednictvím můžete vidět nejen každého návštěvníka u vchodových dveří, ale také jednotlivé místnosti. Pokročilé domovní alarmy umožňují přenos obrazu do aplikace v chytrém telefonu nebo v počítači.
Hlásiče
Zloději ale nemusí představovat jediné riziko pro váš dům. Proto je vhodné doplnit jeho zabezpečení o další prvky – hlásiče. Ty reagují například na přítomnost unikajícího plynu nebo na kouř ze vznikajícího požáru. Často tak bývají například v kuchyni, koupelně, kotelně nebo v blízkosti krbu a krbových kamen.
Typy domovních alarmů
Poté, co jste si ujasnili svoje očekávání, je na čase podívat se na jednotlivé typy části alarmů.
Detektory otevření na dveře či okna
Zloději se k vám nejčastěji budou dostávat dveřmi nebo okny. Proto je i tento typ v nabídkách nejčastější. Oblíbené jsou v tomto případě magnetické detektory, protože jakékoli otevření přeruší magnetické pole spustí alarm.
Sady domovních alarmů
Jde o celou sadu čidel a detektorů, s nimiž různými způsoby zabezpečíte dům a které jsou řízené ústřednou. Může jít o klasické drátové i bezdrátové varianty.
Infrazávory
Zabezpečení vnějších částí objektu, zahrad a dalších ploch, které spočívá ve vysílání jednoho nebo více paprsků. Ty jsou souvislé, a jakmile dojde k jejich přerušení, spustí se alarm. Běžný minimální dosah je zhruba 20 metrů a paprsky můžete různě křížit a kombinovat.
Sirény
Jedná se prostředek, jenž má zloděje v první řadě zastrašit. Dalším efektem je, že vaši sousedi a lidé v okolí budou vědět, že se u vás děje něco nepatřičného.
Funkce a možnosti
Když máte zhruba představu, jaký alarm potřebujete, podívejte se také na to, jak velký rozdíl může být v doplňkových funkcích.
-
Ovládání přes aplikaci - pokud chcete mít o zabezpečení neustálý přehled, vybírejte alarm s aplikací ať už do notebooku, nebo do vašeho chytrého telefonu (s operačním systémem iOS nebo Android). Aplikace přidává alarmu funkce jako sledování na displeji telefonu, odemykání prostřednictvím NFC čipu nebo QR kódu, klasické zapnutí a vypnutí alarmu, možnost propojení s dalšími spotřebiči a podobně. Jde o užitečný krok na cestě k vaší chytré domácnosti.
-
Ovládání přes PC - jde o podobný případ s podobnými možnostmi jako v případě ovládání přes chytrý telefon. Zde je možné ovládání buď přes instalovaný program, nebo prostřednictvím webového rozhraní.
-
Časovač - má se alarm zapnout pravidelně v určitou hodinu? Nebo deset minut po vašem odchodu? Tehdy se hodí časovač.
-
Integrovaná kamera nebo možnost jejího připojení - pokud vám nestačí informace, že se něco děje, ale chcete také vidět, co se děje. U některých domovních alarmů je kamera přímo součástí dodávky, u jiných je součástí volitelného příslušenství. Třetí možností je pak připojení neoriginální kamery, které ale bývá často technicky náročnější.
-
Displej - ať už jednodušší, který ukazuje čísla a písmena, nebo plně grafický, vždy vám zjednoduší ovládání vašeho alarmu. Zároveň zvyšuje váš přehled o tom, co je kde zapnuté nebo co se zapnout má. U pokročilejších modelů může být displej LCD i dotykový, jak ho znáte z chytrých telefonů. Důležitá je čitelnost a podsvícení, aby byl čitelný ve tmě stejně jako na přímém slunci.
-
Klávesnice - opět může být buď přímo součástí dotykového displeje, nebo samostatně, nicméně by neměla chybět nikdy. Přímo na ní totiž budete zadávat kód, jímž objekt zabezpečíte.
-
Dálkové ovládání - jde o další alternativu ovládání, aniž byste museli stát u kontrolního panelu. V porovnání s aplikacemi do telefonu nebo do počítače bývají možnosti dálkového ovládání většinou menší, nicméně vypnutí, zapnutí nebo časovač byste jeho prostřednictvím měli vždy vyřídit.
-
Možnost připojení dalších čidel, detektorů a dalších zařízení - tato možnost je častější u bezdrátových alarmů, kdy čidlo stačí napojit na domácí Wi-Fi síť a spárovat s řídicí jednotkou. Ideální je samozřejmě pořizování čidel a detektorů té samé značky, ale v popisku nebo manuálu vybraného zařízení se o kompatibilitě dočtete víc.
-
Záložní baterie při výpadku proudu - levnější alarmy mívají tu nevýhodu, že stačí výpadek elektřiny a přestanou fungovat. Proto byste vy sami měli mít záložní zdroj energie, v opačném případě vybírejte modely se záložní baterií. Ta nabídne další provoz v řádu jednotek hodin (5–10), což většinou stačí na jakoukoli opravu přívodu elektřiny.
-
Integrovaný mikrofon a reproduktor - pokud chcete prostřednictvím alarmu komunikovat s návštěvníkem, budete potřebovat mikrofon a reproduktor. Zároveň můžete na dálku vystrašit zloděje ve vašem domě, nebo dokonce radit komukoli s odkódováním, pokud bude třeba.
-
Integrovaná paměť - může jít o pokročilou paměť, například na několik telefonních čísel, na která alarm automaticky zavolá, pokud dojde k nějakému narušení bezpečnosti. Ale stejně tak mohou mít alarmy integrovanou paměť na audio nebo videozáznamy. I když zde se spíš využívají SD karty o kapacitě několik (desítek) GB.
Užitečné rady
Teď už víte, jaký alarm si vybrat a jaké funkce pro vás budou nezbytné. Zbývá vám tedy vyřešit poslední věc a to zabezpečení domu a správné rozmístění prvků
Klávesnici umístěte co nejblíže vchodovým dveřím. To samé platí i pro ústřednu, kde se sbíhají všechny důležité informace. Pokud nemáte samostatnou technickou místnost, bude nejlepší umístění obou prvků poblíž sebe.
Magnetické detektory pak patří na okna nebo dveře, především vchodové. Jestliže máte v některé z místností umístěné svoje cennosti, můžete další detektory umístit i na dveře do této místnosti.
Čidla pohybu by měla být v každé místnosti. Jen tak zaručíte kvalitní zabezpečení a pojistíte si případný výpadek jednoho čidla. Co se kamer týče, tradiční umístění je ke vchodu a vstupům do místností.
K dalším prvkům patří hlásiče kouře nebo různých plynů. Ty patří tradičně do kuchyně, poblíž krbových kamen nebo do kotelny. Detektory vlhkosti mají své místo u bojlerů nebo pračky. A na konec sirény – jedna by měla být uvnitř a druhá venku, aby se hlasitý zvuk mohl šířit s dostatečnou intenzitou.