IP kamery a enkodéry
Nejprodávanější
IP kamery
IP kamery nebo-li také síťové kamery jsou ve spojení se zabezpečovacími systémy používány zejména pro dohled nad majetkem a budovami. Typické je pro ně to, že záznamy odesílají na vzdálená úložiště a obraz z nich lze sledovat v přímém přenosu na počítači nebo mobilních zařízeních. Umožňují mnoho způsobů instalace, např. do podhledu ve stropě nebo na zeď.
Parametry důležité pro výběr:
Provedení a určení
- Vnitřní kamery – jsou určeny pouze pro použití v interiérech. Nejsou nijak chráněny proti povětrnostním vlivům, vandalismu, vodě atd.
- Venkovní kamery – jsou určeny ke sledování zahrad, okolí budov nebo pozemků. Jsou odolné vůči vlivům vnějšího prostředí dle norem IP. Některé modely lze vybavit speciálním odolným krytem a zamezit tak vandalismu nebo odcizení.
Možnosti ovládání
Kromě toho, že je k IP kamerám možné přistupovat na dálku, některé je možné na dálku také ovládat – rozhlížet se pomocí otáčení a kamery, přibližovat či zapínat přísvit. Toto umožní buďto webové rozhraní (při použití počítače), nebo prostředí aplikace (při použití telefonu nebo tabletu).
Připojení a napájení
- Bezdrátové WiFi – šifrovaný bezdrátový přenos obrazu, nutnost napájení adaptérem, omezený dosah.
- Síťový LAN kabel – stabilní a rychlý přenos obrazových dat. Velkou výhodou je možnost napájení přes síťový kabel PoE. K takovým kamerám není potřeba (mnohdy složitě) přivádět další kabel, který řeší napájení.
Maximální rozlišení
Rozlišení udává, z kolika obrazových bodů (pixelů) ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Čím vyšší je rozlišení, tím je obraz detailnější, což je u bezpečnostních kamer žádoucí a dochází tak k přesnější identifikace osob. Důležitá je také snímková frekvence.
- VGA (640 × 480 px) – základní hodnota, při které obraz není příliš detailní, postačí např. pro sledování provozu.
- HD rozlišení (1 280 × 720 px) – je dnešní standard, který umožní identifikaci osob v rámci menších místností.
- Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) – je velmi kvalitní obraz s dostatkem detailů pro monitoring větších prostor.
- K dispozici jsou i kamery s vyšším rozlišením, například 2 048 × 1 536, 2 560 × 1 920 bodů a více.
Sledujte také údaj o šířce záběru. S širším úhlem záběru získáte lepší perspektivu. U úhlů větších než 150° ale vzniká efekt rybího oka a klesá kvalita obrazu v detailech. U IP kamer se nejčastěji setkáte s úhlem záběru 70 až 180°.
Noční vidění
Pro kvalitní snímání v noci a za špatného osvětlení využívají některé kamery tzv. IR přísvit. Ten funguje zhruba do vzdálenosti 25 m a je lidským okem neviditelný. V nočním režimu se kamera automaticky přepne do černobílého zobrazení.
S kvalitou obrazu v šeru souvisí také světelnost. Ta se u IP kamer pohybuje v rozmezí f/1,8 až f/2,8. Hodnotu f/2.0 a nižší lze považovat za dostatečnou pro správné vykreslení detailů a nízkou úroveň šumu i při večerních záběrech.
Ukládání záznamů
Síťové kamery snímaný obraz primárně odesílají na vzdálená úložiště, proto zpravidla nejsou vybaveny interní pamětí. Některé však disponují slotem na paměťové karty SD / microSD a jsou tak schopny uchovat desítky hodin záznamu. Čím větší kapacitu zvolíte, tím delší bude interval přepsání starších záznamů novějšími.
Existují i kamery se zabudovaným akumulátorem či možností napájení běžnými bateriemi. Takové modely mohou nahrávat i několik hodin v případě výpadku elektrického proudu. Všechny ostatní jsou závislé na síťovém napájení.
Užitečné vlastnosti IP kamer
- LED přísvit – osvětlení prostoru pomocí bílého světla ze zabudovaných LED světel.
- Možnost otáčení – kameru lze otáčet pomocí klávesnice nebo potřebného softwaru až o 360°.
- Detekce pohybu – jakmile kamera zachytí pohyb, spustí nahrávání na paměťovou kartu.
- Ukládání na SD kartu – záloha dat pro případ nefunkční sítě.
- Bližší pohled – v krytu čočky je umístěno zvětšovací sklíčko, které umožní přiblížení určitého místa.
- Vestavěný mikrofon – kamera kromě obrazu zaznamená i zvuk.
- Vestavěný reproduktor – zpravidla umožňuje obousměrnou komunikaci, můžete tedy mluvit skrze kameru.